DSD
Co to jest DSD?
Program DSD ma na celu przygotowanie uczniów do egzaminu z języka niemieckiego i uzyskania Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1 (DSD B2/C1 – Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz B2/C1).
Jest to najwyższy poziom egzaminu państwowego Republiki Federalnej Niemiec osiągany przez uczniów z zagranicy.
Egzamin spełnia wymogi standardów egzaminów końcowych w szkołach niemieckich oraz standardów europejskich (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego).
Niemiecki Dyplom Językowy jest wydawany przez Stałą Konferencję Ministrów Kultury Republiki Federalnej Niemiec w Bonn i odpowiada on poziomowi B2/C1 według Europejskiego Systemu
Opisu Kształcenia Językowego.
Egzamin jest bezpłatny! Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przystąpieniem do egzaminu.
Co daje uzyskanie Niemieckiego Dyplomu Językowego B2/C1?
Potwierdzenie biegłej znajomości języka niemieckiego w zakresie czytania ze zrozumieniem, rozumienia ze słuchu, komunikacji ustnej oraz komunikacji pisemnej, poświadczone państwowym dyplomem Republiki Federalnej Niemiec.
Dyplom DSD B2/C1 zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech.
Dyplom może być również przydatny dla studentów polskich uczelni, którzy będą chcieli i mieli możliwość wyjechać na stypendium do Niemiec, bądź podjąć praktyki w międzynarodowych firmach.
Absolwent programu DSD zwiększa swoje szanse na zatrudnienie na polskim i europejskim rynku pracy.
Dla kogo jest DSD?
Uczniowie chcący zdawać egzamin DSD B2/C1 w liceach ogólnokształcących uczęszczają do grup DSD w szkołach licencjonowanych, mających uprawnienia do przeprowadzania egzaminu (w naszym regionie I LO i IV LO w Gorzowie Wielkopolskim), w których przygotowanie do egzaminu jest zintegrowane z programem nauczania języka niemieckiego. Do egzaminu mogą być dopuszczeni tylko uczniowie, którzy realizują naukę języka niemieckiego w szkołach z programem DSD i uczyli się języka niemieckiego przez 5 kolejnych lat w wymiarze
5-6 godzin tygodniowo.
Jak wygląda egzamin DSD B2/C1?
Egzamin DSD B2/C1 zdają uczniowie klas maturalnych.
Egzamin składa się z 2 części: pisemnej i ustnej.
Egzamin pisemny (zewnętrzny, sprawdzany przez egzaminatorów w Niemczech) odbywa się w grudniu.
Egzamin ustny (wewnętrzny, przeprowadzany w macierzystej szkole przez nauczycieli programu DSD) odbywa się w styczniu.
Sprawdzane są 4 sprawności językowe: czytanie ze zrozumieniem, rozumienie ze słuchu, komunikacja pisemna (część pisemna) oraz komunikacja ustna (część ustna).
Każda sprawność jest punktowana oddzielnie. Za każdą sprawność można uzyskać maksymalnie 24 punkty.
Aby zdać egzamin należy z każdej sprawności uzyskać przynajmniej 8 punktów na 24 możliwych.
Egzamin odzwierciedla profil osiągnięć każdego ucznia, który rozkłada się na 2 poziomy kompetencji (B2 lub C1). Na dyplomie wyszczególnia się poziom każdej z 4 sprawności.
www.pasch-net.de
www.goethe.de
www.fluter.de
www.zeit.de
www.nationalgeographic.de
jetzt.sueddeutsche.de
www.planet-wissen.de
www.welt.de
www.geo.de
www.tagesspiegel.de/zeitung
www.wdr2.de
Dyplom językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Niemieckich (DSD) jest państwowym egzaminem językowym, który od wielu lat można zdawać w Polsce.
Dyplom językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Niemieckich (DSD) jest państwowym egzaminem językowym oferowanym w 94 gimnazjach i liceach w Polsce, w niektórych od wielu lat. Egzamin ten wpisany jest do programu nauczania języka niemieckiego, a uczniowie przygotowują się do niego w ramach zajęć lekcyjnych.
W Polsce dyplom ten obejmuje dwa poziomy: poziom A2/B1 (DSD I) oraz B2/C1 (DSD II); w ramach globalnego projektu pilotażowego obecnie przygotowywane jest wprowadzenie dyplomu DSD Pro na poziomie A2/B1 dla szkół o charakterze zawodowym.
W roku szkolnym 2012/2013 do egzaminu przystąpiło w Polsce ponad 1500 uczniów. Pomyślnie zdany egzamin DSD II umożliwia podjęcie studiów w Niemczech bez konieczności dalszego dokumentowania umiejętności językowych.
Landy delegują obecnie ok. 20 nauczycieli niemieckich do polskich szkół z programem DSD, którzy wspólnie ze swoimi polskimi kolegami prowadzą lekcje języka niemieckiego i egzaminują uczniów. Ten szeroko zakrojony program językowy kierowany jest z Warszawy i Wrocławia. Dodatkowo wzbogacają go różnorodne działania towarzyszące skierowane do uczniów i nauczycieli, takie jak szkolenia dokształcające czy też przedsięwzięcia związane z wymianą.