W dniach 14, 16 i 18 marca odbyły się warsztaty z Panią Kingą Białek, psycholożką i trenerką międzykulturową, która m.in. prowadzi działania szkoleniowe i doradcze, których celem jest rozwój kompetencji międzykulturowych dla Polek/Polaków oraz osób o odmiennym pochodzeniu etnicznym bądź narodowym, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Jest krajową przedstawicielką w sieci RAN (Radicalisation Awareness Network) przy Komisji Europejskiej, gdzie jest ekspertką ds. integracji międzykulturowej, przeciwdziałającej ekstremizmom.
„Różnice kulturowe -czy kultura to coś więcej niż strój, jedzenie i muzyka?”
Nasze pierwsze spotkanie obejmowało kwestie zyskujące ostatnimi czasy na popularności. Jedną z nich były uprzedzenia kulturowe. Mówiliśmy o cechach ludzkich, które dostrzec można na pierwszy rzut oka np. styl ubierania się oraz o tych, które dopiero przy bliższym poznaniu mogą być zauważone np. podejście do wychowywania dzieci, wartości, którymi się kierujemy itp. Jedno z ćwiczeń polegało na zdefiniowaniu słowa kultura, ale naszymi słowami. Wśród wielu urozmaiceń tradycyjnej formy wykładu nie zabrakło krótkiego filmiku „Where the hell is Matt?”, w którym tytułowy bohater, podróżując po świecie za pomocą swojego charakterystycznego tańca, ukazywał co mimo wszystko łączy wszystkie kultury. Wykład wszystkim się spodobał. Przypadła nam do gustu aktualność tematu i forma jego przekazu.
„My i oni-dlaczego ludzie z różnych kultur oceniają się nawzajem?”
W czasie drugich warsztatów Pani Kinga pokazywała nam, jak inaczej przez osoby z różnych kultur mogą być rozumiane tak oczywiście dla nas postawy jak np. rola gościa i gospodarza. Prowadząca wytłumaczyła nam różnice między społeczeństwami niezależnymi i współzależnymi, z których mogą wynikać nieporozumienia pomiędzy ludźmi różnych narodowości, oraz wyjaśniła co to jest ETNOCENTRYZM i dlaczego na „naszej” mapie świata Europa jest w centrum, a na mapie świata z Chin to właśnie Chiny znajdują się na jej środku. W trakcie wykładu Pani Kinga zadawała nam pytania, które mieliśmy przedyskutować w parach, a chętni mogli podzielić się swoimi odpowiedziami. Spotkanie to pokazywało, że konflikty między ludźmi z różnych krajów mogą wynikać w dużym stopniu z niezrozumienia kultury danego narodu, ponieważ na całym świecie nie ma jednego wzoru, jak zachować się w danej sytuacji. Według mnie takie zajęcia są obecnie bardzo potrzebne, gdyż poprzez globalizację spotykamy wiele osób o innej kulturze, a podróże na koniec świata nie są tak nieosiągalne jak kiedyś. Tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy przez konflikt zbrojny w Ukrainie często do naszych domów przybywają osoby z bardzo podobnej, lecz jednak innej kultury, potrzebne jest uświadamianie, że dobrze jest spróbować wyjść ze swojej strefy komfortu, zdjąć „etnocentryczne okulary” i spojrzeć na świat oczami drugiego człowieka.
„Wielo-czy Multi-kulturowość- co to oznacza i skąd się wzięło to pojęcie?”
Zakończyliśmy piątkowym spotkaniem, które rozpoczęliśmy od ćwiczenia, w którym wyjaśnialiśmy znaczenie naszych imion i przedstawiliśmy ich rodzinną historię. Później omówiliśmy charakterystykę różnych grup społecznych, naszą przynależność do nich oraz zagadnienie przystosowania się do danego środowiska. Dowiedzieliśmy się, jak przystosować się do kultury danego miejsca, poznać zwyczaje i tradycje tamtejszych ludzi oraz jak wygląda proces. takiego przystosowania się.
Kochani zachęcamy do polubienia i śledzenia strony projektu „ROZUMIEM=SZANUJĘ na FB:
https://www.facebook.com/RozumiemSzanuj%C4%99-105727188670310
Autorki tekstu: Gabrysia Kisielewska, Julia Hajduk, Kaja Kosicka-Olkowska, Karina Grad, Hania Olewińska – uczennice klasy 204
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe