Szkolne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych na Puszkina

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”. Tak motywował konieczność ustanowienia tego święta prezydent Lech Kaczyński, przywołując pamięć o żołnierzach polskiego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie chcieli pogodzić się z instalowaniem systemu komunistycznego w naszym kraju.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Już tradycyjnie w I LO upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Z okazji ich święta odbyły się w poszczególnych klasach zajęcia warsztatowe, które przybliżyły naszym uczniom sylwetki bohaterów, których przez lata komuniści chcieli wymazać z historii Polski.

Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe