Intelektualna UCZTA czyli Dzień Naukowy w ramach Dni UNESCO 2021

Dzień Naukowy w ramach tegorocznych Dni UNESCO obfitował w wiedzę z różnych dziedzin życia społeczno-naukowego. Każdy wykład rozpoczynał się od przywitania gości i uczniów oraz nauczycieli przez dyrekcję I LO –  prof. Mariusza Biniewskiego, prof. Teresę Kostyszak i prof. Pawła Szafrańskiego.

Wykłady on-line rozpoczęła dr Małgorzata Chojnacka z Wydziału Ekonomicznego Zakładu Zarządzania Organizacją Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Tematem były nowe trendy konsumenckie, a moderatorką spotkania była prof. Jolanta Winnik.

Dr hab. Katarzyna Taborska z Wydziału Humanistycznego, Kierownik Katedry Literatury Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. przedstawiła uczniom tajemniczo brzmiący w tytule wykład o Ekokrytyce – nie ma „niewinnego” czytania”. Tu moderatorką była prof. Aleksandra Gratka.

O cyberbezpieczeństwie opowiedział uczniom I LO dr Łukasz Lemieszewski -pracownik Wydziału Technicznego Zakładu Systemów Informatycznych i Sieci Komputerowych Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Wykład moderował i przysłuchiwał się mu razem z uczniami prof. Rafał Bagiński.

„Uciechy epikurejskie” to pole do arcyciekawej prezentacji dr hab. Magdaleny Jaworskiej-Wołoszyn, absolwentki naszej szkoły, pracownika naukowego i dydaktycznego Katedry Literatury Wydziału Humanistycznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Spotkanie moderował dyrektor I LO prof. Mariusz Biniewski.

Uczniowie I LO zmierzyli się również ze swoją przeszłością i przyszłością ale przede wszystkim z tym co TU i TERAZ w ramach wykładu pt. „Poznaj mózg – Ulecz myśli”, zaprezentowanego przez mgr. Szymona Kucharskiego – asystenta w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. Pytania oprócz uczniów zadawał gościowi prof. Piotr Wiśniewski.

Profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie teorii prawa, profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent I LO prof. Marcin Matczak zastanawiał się razem z moderatorką spotkania prof. Małgorzatą Jach i naszymi uczniami „Czy w świecie, który najwyraźniej zwariował, wciąż warto się uczyć?”.

Znanym nam już z cyklu PUSZKIN ON-LINE dr hab. Tomasz Słomka – doktor habilitowany nauk społecznych, politolog – ustrojoznawca, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Systemów Politycznych) przybliżył uczestnikom Dnia Naukowego problemy prezydentury w RP. To spotkanie moderowała prof. Kamila Szymankiewicz, która poprowadziła również drugie spotkanie z dr hab. Ewą Marciniak – doktorem habilitowanym nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce – pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas tego wykładu zastanawialiśmy się wspólnie z wykładowczynią „Dlaczego Polacy głosują w określony sposób?”.

Nasz kolejny absolwent dr hab. Piotr Bogdanowicz – adiunkt w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, zaintrygował uczniów z Puszkina „Wpływem prawa UE na życie społeczeństwa polskiego”. Uczniów do zadawania pytań zachęcał moderator spotkania prof. Tomasz Bobin.  

„Orzeł jest srebrny… Dlaczego uczy się nas inaczej?” – takie pytanie zadał naszym uczniom dr Przemysław Słowiński – historyk, prorektor ds. studenckich, adiunkt w Zakładzie Kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Tu moderatorem był wicedyrektor I LO prof. Paweł Szafrański.

Każde spotkanie zmotywowało uczniów naszej szkoły do zadawania mądrych pytań, a dla naszych nauczycieli była to sposobność do ciekawego spotkania z naszymi gośćmi i uczniami. Warto dodać, że koordynatorem Dni UNESCO 2021 był prof. Dariusz Gerek, a w organizacji tegorocznego przedsięwzięcia pomagało grono pedagogiczne I LO.

Wszystkim składamy serdeczne podziękowania…

Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe