27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Zachęcamy uczniów, nauczycieli I LO do uczestnictwa w wydarzeniach on-line organizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Będą to m. in. spotkania ze świadkami historii, spektakle i występy artystyczne, okolicznościowe pieśni i modlitwy. Przygotowały je instytucje, które zajmują się kultywowaniem i upowszechnianiem pamięci o historii Żydów.

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

W związku z pandemią koronawirusa obchody 76. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się w przestrzeni internetowej. Transmisja wydarzenia rozpocznie się o godz. 16:00 i będzie dostępna na stronach www.auschwitz.org oraz http://www.auschwitz.org/rocznica2021 oraz w mediach społecznościowych.

Fundacja Shalom

Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Fundacja Shalom zaprezentuje m. in. modlitwę spod pomnika Bohaterów Getta w Warszawie, przemówienia okolicznościowe oraz pieśni powstałe w gettach w czasie II wojny światowej. Będzie można również uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz obejrzeć spektakl „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona. Wydarzenia można śledzić na profilu Fundacji Shalom na Facebooku oraz na stronie Teatru Żydowskiego na Facebooku.

To tylko niektóre wydarzenia w ramach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ciekawe materiały o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat znajdziecie na stronie Instytutu Pamięci Narodowej (IPN): https://ipn.gov.pl/pl/mdpooh/87126,Holokaust-Pamiec-to-za-malo.html

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki/Instytut Pamięci Narodowej (IPN)
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe