ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „NASZE TALENTY DLA I LO”

11 listopada to dla każdego Polaka jedna z najważniejszych dat.

Uciemiężony naród polski przez trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię tego dnia 1918 roku odzyskał swoją niepodległość.

W 1795 roku w wyniku agresywnej polityki zagranicznej europejskich mocarstw oraz nieudolnej władzy w naszym kraju dokonano III rozbioru Polski, który ostatecznie wymazał nasz kraj z mapy Europy, jednak nigdy z serc rodaków, którzy dążyli do odzyskania niepodległości.

Za swoją polskość byli karani np. wywozami na Syberię. Próbowaliśmy się przeciwstawić zaborcy w 1794 roku (insurekcja kościuszkowska), 1830 (powstanie listopadowe), 1863 (powstanie styczniowe). Żaden z tych zrywów niestety nie zakończył się sukcesem.

11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa – jeden z najkrwawszych konfliktów w historii ludzkości.

Tego dnia suwerenność Polski została uznana przez międzynarodową społeczność.

Po 123 latach niewoli, tłamszenia polskości, germanizacji i rusyfikacji, w końcu Polacy mogli zaznać smaku wolności.

Niestety, to nie oznaczało dla nas spokoju. Tuż po zakończeniu wojny walczyliśmy z „czerwoną zarazą” płynącą z bolszewickiej Rosji. Następnie naród polski był w okrutny sposób eksterminowany przez nazistowskich Niemców i Sowietów w trakcie II wojny światowej, a potem przez niemal pół wieku uciskiwani byliśmy przez władzę komunistyczną.

Choć teraz jesteśmy wolni, to musimy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, i że gdy zajdzie potrzeba, należy jej bronić.

Z okazji obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzisiaj w naszej szkole odbyły się z tej okazji uroczystości zorganizowane przez klasę 1b. Tradycyjnie już, w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła! Do Hymnu!” odśpiewany został też hymn Polski.

Oprócz tego zostały ogłoszone wyniki 3. edycji konkursu „Nasze Talenty dla I LO”.

W tym roku tematem konkursu był: „Tadeusz Kościuszko – współcześnie”.

Jury konkursu w składzie: Dariusz Sapkowski, Marek Sitko, Paweł Sierakowski zadecydowali o następującej kolejności na podium:

1. miejsce: Laura Zalas.

2. miejsce: Malwina Lemieszewska.

3. miejsce: Julia Makara.

W konkursie wzięło udział 9 uczniów i każdy z nich został nagrodzony. Nagrody ufundowane zostały przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gorzów Wielkopolski oraz Radę Rodziców I LO, a cały konkurs koordynowany przez nauczycielki naszej szkoły: prof.Małgorzatę Wiczkowską, prof.Agnieszkę Gaberle i prof. Katarzynę Sierakowską.

Autor tekstu: Jan Pietrzak PCP
Zdjęcia: Kamil Antczak PCP
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe