W sobotę odbyły się ćwierćfinały Polski w konkursie „Jugend debattiert international”. Zawody odbyły się formie online.
Tegoroczny temat, z którym zmierzyło się 24 uczniów z całej Polski (z Gorzowa, Warszawy, Szczecina, Poznania, Krakowa, Cieszyna, Kielc, Opola, Radomia czy Białegostoku) w sześciu debatach, był związany bardzo z aktualnym w Europie problemem geopolitycznym i społecznym:
„Soll in Deutschland eine allgemeine Dienstpflicht (von neun Monaten) nach dem Schulabschluss eingeführt werden?“.
Kurze Erklärung: Unter Dienstpflicht wird entweder eine Dienstpflicht in sozialen Einrichtungen (Krankenhäusern, Seniorenheimen, usw.) oder bei der Bundeswehr verstanden.
„Czy w Niemczech powinien zostać wprowadzony powszechny obowiązek służby wojskowej (trwający dziewięć miesięcy) po ukończeniu szkoły?”.
Krótkie wyjaśnienie: Obowiązkowa służba jest rozumiana jako obowiązkowa służba w instytucjach społecznych (szpitalach, domach spokojnej starości itp.) lub w niemieckich siłach zbrojnych.
W każdej debacie brało udział czterech uczniów, którzy dzień wcześniej wylosowali numer debaty i swoją pozycję (pro 1, pro 2 lub contra 1 czy contra 2).
Tegoroczna edycja stała na wysokim poziomie, a naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2 B z grupy DSD Jakub Zborowski i Mateusz Michniewicz, którzy mimo bardzo dobrego przygotowania merytorycznego oraz umiejętności językowych nie znaleźli się w gronie ośmiu zwycięzców, którzy zmierzą się ze sobą w półfinałach w Warszawie.
Dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie. Jesteśmy pewni, że zebrane w ten sposób doświadczenia przyniosą efekty !!!
Tekst: prof. Kamil Maciejewski
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe