W środę wszystkie klasy 3 wybrały się do kina na film „Chłopi”, powstały na podstawie powieści i jednocześnie szkolnej lektury autorstwa Władysława Reymonta.
Klasy trzecie są właśnie w trakcie omawiania „Chłopów”, a ponadto nowa ekranizacja epopei chłopskiej Reymonta zbiera bardzo dobre recenzje – mianowana została polskim kandydatem do Oscarów.
Oglądając film, można było odnieść wrażenie, że postać Macieja Boryny jest nieco odsunięta na dalszy plan, a historia opowiedziana w tej produkcji skupiała się w głównej mierze na Jagnie Paczesiównej.
Fabuła nie jest niczym odkrywczym – nikogo nie zaskoczy bieg wydarzeń, jeśli przeczytał „Chłopów” do końca. Charakterystyczna dla tego filmu była technika jego wykonania – został stworzony poprzez malowane obrazy i animację poklatkową, inspirowane młodopolskim malarstwem. Dzięki temu film sprawiał wrażenie, że jest dynamicznym i żywym obrazem, zmieniającym się na płótnie.
Klimat dawnej polskiej wsi doskonale oddawała również muzyka. Ważną rolę odgrywała także natura, wyznaczająca rytm życia mieszkańców Lipiec. To historia opowiadająca o życiu w niewielkiej społeczności ze sztywnym zestawem zasad moralnych i o tragicznej miłości, wzbudzającej współczucie wobec Jagny. W skrócie – film zdecydowanie godny polecenia!
Tekst: Jan Pietrzak – dziennikarz PCP
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe