Pięcioro uczniów I LO: Lena Zając, Filip Trybek, Pola Kosicka – Olkowska, Eryka Cybulska oraz Hanna Sergiejczuk wraz z opiekunem prof. Tomaszem Bobinem wzięli udział w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo narodowe Polski. Zagrożenia i determinanty zmian. Państwo średnie – Polska”. Konferencja odbyła się w Akademii im. Jakuba z Paradyża i była ona przestrzenią do omówienia współczesnych wyzwań i zagrożeń w sferze bezpieczeństwa Polski.
Podczas wykładu inaugurującego– „Katalog problemów rozwiązania przez SZ RP w związku z konfliktem na Ukrainie” – dr Łukasz Przybyło przedstawił rzeczywistość wojenną w Ukrainie, omawiając jej cele strategiczne i porównując je z celami Rosji. Zwrócił uwagę także na zalety Wojsk Obrony Terytorialnej, takie jak skuteczność w starciach w miastach oraz możliwość walki w umocnieniach przy wsparciu artylerii. Pochylił się także nad ich wadami, wspominając m.in. o braku odporności na ogień, przez co żołnierze muszą ukrywać się w umocnieniach i tracą w ten sposób swoją mobilność.
Wykład dr Przybyło był też poświęcony analizie statystyk, między innymi tej, która pokazała, że zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Pracownię „Social Changes” co drugi Polak byłby gotowy walczyć w obronie ojczyzny w razie zagrożenia militarnego.
Później Waldemar Gredka, ppłk Piotr Krzykowski, Dariusz Nawrocki i dr Robert Maciejczyk omówili kwestię bezpieczeństwa wewnętrznego państwa średniego, po czym nadszedł czas na przerwę kawową.
Kolejne panele dotyczyły sił zbrojnych i geopolityki w państwie średnim oraz komunikacji strategicznej.
Tematyka bezpieczeństwa naszego kraju w dobie wojny na Ukrainie staje się nam jeszcze bardziej bliższa, dlatego myślę, że warto rozmawiać o militaryzmie zarówno w kontekście Polski jak i innych państw na takich konferencjach, jak ta.
Konferencja została zorganizowana przez Wydział Administracji i Bezpieczeństwa AJP, Instytut Strategii Wojskowej ASzWoj, Instytut Studiów Strategicznych WBN ASzWoj, Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych (oddział w Gorzowie Wielkopolskim), Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich (oddział w Gorzowie Wielkopolskim) oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim.
Tekst: Pola Kosicka Olkowska
Zdjęcia: Lena Zając, Pola Kosicka Olkowska
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe