Dzieje naszego świata, kraju, czy regionu są nieustannym ciągiem przyczynowo-skutkowym. 31 marca klasa 4a mogła lepiej poznać realia walki z komunizmem w Gorzowie Wielkopolskim za sprawą wyjątkowych gości, czyli działaczy Ruchu Młodzieży Niezależnej – ruchu antykomunistycznego oporu powstałego w latach 80. XX wieku. W progi I LO zawitali: Marek Rusakiewicz – lider RMN i przewodniczący w latach 1983-1986, Robert Kuraszkiewicz – przewodniczący RMN w latach 1986-1988 oraz Jarosław Palicki – wieloletni działacz Ruchu.
Nasi goście opowiadali o życiu po sowieckiej stronie „żelaznej kurtyny”, rozpoczęciu działalności antykomunistycznej w Gorzowie, które miało miejsce jeszcze w latach 70., oraz powstaniu Ruchu Młodzieży Niezależnej, który z czasem przestał działać tylko w Gorzowie. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści ludzi, którzy dawniej walczyli o uwolnienie się naszego kraju spod radzieckiego buta, a koordynatorem tego spotkania był prof. Robert Gabis.
Ruch Młodzieży Niezależnej powstał w 1981 roku w trakcie stanu wojennego i działał przez całe lata 80. Głównym celem RMN była organizacja młodzieży do walki o swobody demokratyczne i związkowe w komunistycznej Polsce, współpracując przy tym z NSZZ „Solidarność”. RMN prowadziło różne rodzaje działalności: wydawnicza, informacyjna, edukacyjna, a także organizowano akcje o charakterze społecznym. W kwietniu 1983 roku RMN regularnie wydawało podziemną gazetę „Szaniec”, który był kolportowany w gorzowskich szkołach oraz trafiał do innych miast dzisiejszego województwa lubuskiego: Międzyrzecza, Kostrzyna, Sulęcina czy Zielonej Góry. Ponadto docierał również do innych miast w całym kraju, w tym do Warszawy.
Warto wspomnieć, że na terenie I LO RMN wydawało inne pismo – „Sokół”. W Gorzowie
w radiowęźle zakładów „Stilon” funkcjonowało podziemne „Radio Solidarność”, w którym audycje prowadzili członkowie Ruchu. W trakcie swojej działalności RMN przeprowadziło mnóstwo akcji, takie jak rozdawanie ulotek, malowanie antykomunistycznych haseł oraz uczenie prawdziwej historii Polski, w której nie brakuje zbrodni dokonanych przez Rosjan, takie jak Katyń. Ze względu na „polsko-radziecką przyjaźń” nie wolno było uczyć np. o napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, zsyłkach na Sybir, czy zbrodni katyńskiej. Ruch Młodzieży Niezależnej miał wpływ na całą Polskę – podobne organizacje zaczęły powstawać w całym kraju, a sam RMN poszerzył swoją działalność do m.in. Zielonej Góry, Międzyrzecza, Głogowa, Wałbrzycha czy Lublina.
W 1989 roku lider i współzałożyciel Ruchu, Marek Rusakiewicz, został wybrany na posła do Sejmu. Rok po wyborach czerwcowych, w 1990 roku RMN zakończyło swoją działalność. Ruch Młodzieży Niezależnej z pewnością miał duży wpływ na opór młodzieży wobec komunistycznej władzy nie tylko w Gorzowie Wielkopolskim, ale i w całym kraju.
Dziękujemy Państwu bardzo za wizytę!
Autor tekstu i zdjęć: Jan Pietrzak PCP
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe