W ramach współpracy I LO z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w miniony piątek uczniowie klasy 3a spotkali się z historyczką języka polskiego dr Pauliną Michalską – Górecką. W ten sposób został rozpoczęty cykl zajęć obejmujący zagadnienia językoznawcze i literaturoznawcze.
Warsztaty pod hasłem „Zapożyczenia dawniej i dziś” były świetną okazją dla uczniów do poszerzenia swojej wiedzy na temat językoznawstwa.
W części teoretycznej zostali oni zapoznani z podziałem zapożyczeń i uświadomili sobie, jak bardzo język polski ewoluował na przestrzeni wieków.
Relacje międzynarodowe, zależności ekonomiczne, sojusze i zainteresowanie obcą kulturą doprowadziły do tego, że Polacy zaczęli przyswajać różne wyrazy, zwroty, a nawet całe frazy, które dzisiaj nie zawsze rozpoznajemy jako te nierodzime.
Młodzież mogła się o tym przekonać w części ćwiczeniowej, która ukazała internacjonalistyczne aspekty języka polskiego. Okazało się, na przykład, że słowa takie jak „czereśnia”, „czupryna” albo „chata” są rusycyzmami i zostały przyswojone w wyniku obcowania naszych rodaków z kulturą rosyjską m.in. w trakcie zaborów.
Natomiast „dama”, „pistolet”, „peruka”- galicyzmy- używano ich już w Rzeczypospolitej w XVII wieku w wyniku fascynacji Francją, jej przepychem i wojskowością.
Co ciekawe, język polski składa się również z zapożyczeń, które „przywędrowały” aż z Azji. Bowiem słowo „tapczan”- które kilkaset lat temu przyjęło się w Polsce w wyniku zależności polsko-tureckich, w rzeczywistości pochodzi z języka chińskiego.
Temat warsztatów okazał się na tyle intrygujący, że wywołał liczne dyskusje na temat współczesnego języka i jego odmian. Przyjemna atmosfera spotkania i profesjonalizm dr Pauliny Michalskiej – Góreckiej sprawił, że piątkowe spotkanie z pewnością zostanie w naszej pamięci na dłużej. Dziękujemy i mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych warsztatach, tym razem na uczelni.
Tekst: Pola Kosicka Olkowska
Zdjecia: prof. Piotr Wiśniewski
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe