W naszej auli odbył się wykład prowadzony przez prof. Monikę Miazek-Męczyńską z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wykładzie wzięły udział klasy humanistyczne (101, 106 i 301 P), a dotyczył on tego, co stało się po wojnie trojańskiej.
Na początek wymieniony został jeden z mitów założycielskich Europy, czyli porwanie przez Zeusa fenickiej księżniczki Europy i pozostawieniu jej na Krecie. Podkreślony został obraz Europy jako potrzebującej tożsamości i jedności. Następnie, wykładowczyni wprowadziła tezę, że „Iliada” Homera nie jest pieśnią o heroizmie i godnych podziwu dokonaniach, lecz o okropieństwach wojny. Zostało to zilustrowane końcem pojedynku między Achillesem i Hektorem, po którym zwycięski Achilles w brutalny sposób bezcześci ciało Hektora. Przytoczony został także ponury los kobiet trojańskich takich jak Hekuba lub Kasandra, które zostały wylosowane przez Greków jako łupy wojenne. Dziełami mówiącymi o lamencie kobiet trojańskich są dwie książki o tych samych tytułach napisane przez Eurypidesa i Senekę pt. „Trojanki”. Podkreślony jest wyraźny kontrast między męskim charakterem eposu a kobiecą tragedią.
Następnie, wprowadzony został wątek Eneasza, syna Anchizesa i Afrodyty, który wraz ze swoim synem Askaniuszem i żoną Kreuzą wyprowadza grupę uciekinierów z Troi. Po tym wydarzeniu Kreuza znika z tekstu, co mogło oznaczać, że eposy nie były dla kobiet. Omówione było osiedlenie się Trojan w Auzonii i ślub Eneasza z Lawinią. Wykładowczyni stwierdziła, że „Eneida” była pieśnią o uchodźcach i podała przykład jej dzisiejszej roli w retoryce antyemigracyjnej. Wspomniana została także „Lawinia” Ursuli K. Le Guin jako widok na przybycie Trojan z perspektywy Lawinii i Latynów.
Na sam koniec wykładu, profesor Miazek-Męczyńska powiedziała, że na wojnie nie ma zwycięzców, ilustrując to przykładem Greków, z których niewielu przeżyło powrót do domu i jeszcze mniej z nich żyło szczęśliwie. Wspomniała także o „Eneidzie” Iwana Kotlarewskiego jako pierwszym długim utworze napisanym po ukraińsku, przepełnionym ukraińską kulturą.
Był to już prawdopodobnie ostatni nasz wykład więc uczestnicy wykładu okazywali szczególne zainteresowanie. Spotkanie moderowała prof. Aleksandra Gratka.
Autor tekstu: Jędrzej Kordaś PCP
Zdjęcia: Piotr Wiśniewski PCP
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe