Nieustannie realizujemy projekt „ROZUMIEM=SZANUJĘ” i tak 5 kwietnia miał miejsce wykład dla rodziców pt. „Radykalizacja- mit czy fakt?”.
Natomiast w dniach 7-8 kwietnia odbyły się kolejno warsztaty dla klasy 201 pt. ”Kształtowanie myślenia rozwojowego”, dla klasy 204 pt. ”Emocje i stres, a uważność na siebie i innych” oraz dla klasy 205 pt. ”W jaki sposób uprzedzenia i dyskryminację można przekształcić w zrozumienie i akceptację” z panią dr Moniką Wiktorowicz- Sosnowską.
Pani Monika to doktorka nauk społecznych o specjalności socjologia problemów społecznych, adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest też Członkinią Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, psycholożką i psychoterapeutką. Jako specjalistka pracy socjalnej od wielu lat pracuje z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. Przedmiot naukowych dociekań lokuje w socjologii problemów społecznych, dewiacji oraz wokół zjawisk stygmatyzacji związanych z analizą jakościową biografii.
W tracie warsztatów dowiedzieliśmy się, jak wzmocnić poczucie własnej wartości i podnieść samoocenę. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób oczekiwania względem siebie i innych mogą oddziaływać na nasze myśli, emocje i zachowanie. Dowiedzieliśmy się jak rozpoznawać i nazywać własne emocje, czym jest stres i jak wpływa na życie każdego człowieka, jak ważne jest budowanie relacji nie tylko z innymi , ale też z samym sobą. Zatrzymaliśmy się też nad problemem, jakim są stereotypy. Usłyszeliśmy m.in., na czym polegał eksperyment prof. Zimbardo i jak dzięki odpowiednim symulacjom można dodatkowo uzmysłowić, czym jest rasizm.
Warsztaty miały charakter interaktywny, jedna grupa miała nawet relaksację. Nie zabrakło również małego co nieco.
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe