PAMIĘTAJMY!!! INTERTNET TO MIEJSCE PUBLICZNE, NIE ZAPEWNIA ANONIMOWOŚCI !!!

Uczniowie klas 201, 204 i 205 w piątek 18 lutego mieli okazję poznać odpowiedź na pytanie: „Radykalizacja – mit czy fakt?” w czasie spotkania w ramach realizacji wcześniej już prezentowanego programu „ROZUMIEM=SZANUJĘ”.

Zaczęliśmy od burzy mózgów, kiedy uczniowie dzielili się swoimi odpowiedziami na pytanie: „Co Twoim zdaniem oznacza radykalizm?”. Krok po kroku poznawaliśmy jego wielopłaszczyznowe rozumienie i definiowanie. Przekonaliśmy się, jak bardzo jest złożonym zjawiskiem i jak wiele zależy też od czasu i miejsca. Kiedyś np. walkę z niewolnictwem wskazywano jako ruch radykalny czy walkę o równouprawnienie kobiet. Choć ekstremizm może być wolny od przemocy, słusznie definiujemy go negatywnie. Wprawdzie posiadanie radykalnych poglądów nie jest zabronione, to musimy pamiętać, że przemocowe działania już tak. Pani doktor podkreśliła, że wszelkie skrajności niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Zastanawialiśmy się również, czym jest mowa nienawiści. Młodzieży skojarzyła ją od razu z hejtem w Internecie. Tutaj wkroczył Pan Jakub, który przybliżył nam aspekty prawne. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na wyjaśnienie, jak należy odczytywać w przepisach zaimek – KTO. Oznacza on, że dane czyny mają charakter powszechny i każdy może je popełnić.

Dowiedzieliśmy się też, że zniesławienie i zniewaga to nie to samo w świetle Kodeksu Karnego, pierwsza dotyczy sfery zewnętrznej, jak nas inni postrzegają, a druga sfery wewnętrznej. I choć dopuszczalna jest krytyka oparta na faktach, pozostaje wątpliwość, bo ważny jest jej cel.

Musimy też pamiętać, że karnie odpowiada w świetle prawa polskiego osoba, która ukończyła 17 lat, a więc przed uzyskaniem pełnoletniości.

Czas przedstawić naszych ekspertów:

Marzena Kordaczuk –Wąs, doktor nauk społecznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizująca się w socjologii bezpieczeństwa i działaniach społecznych zapobiegających przestępczości i innym negatywnym zjawiskom społecznym. Badaczka, trenerka, autorka szkoleń i podręczników z zakresu profilaktyki społecznej. Aktualnie pracuje w European Union Agency for Law Enforcement Training (CEPOL) w Budapeszcie.

Jakub Horn-radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM. Uczestnik wielu projektów badawczo-rozwojowych w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa, specjalizujący się w szczególności w zakresie prawa własności intelektualnej, w tym również prawa zamówień publicznych oraz ochrony danych osobowych. Zaangażowany w działania profilaktyczne skierowane do osób starszych, do dzieci i młodzieży oraz pracowników szkół.

W spotkaniu wzięła również udział pani prof. Jadwiga Mazur, która jako ewaluator spotkania poprosiła uczniów o wypełnienie ankiet, które pozwolą ulepszyć wdrażanie projektu.

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia” – Carl Gustav Jung

Autorka tekstu: prof. Kamila Szymankiewicz
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe