Droga Społeczności ILO !
Nasza szkoła od lat świętuje imieniny swojego patrona – Tadeusza Kościuszki – w formie balu. Niestety, przez panującą sytuację związaną z pandemią, w tym roku niemożliwym jest zorganizowanie podobnej imprezy. Mimo to, chcąc upamiętnić tę niezwykle ważną postać, postanowiliśmy napisać kilka słów ku jej pamięci.
Kościuszko był z wykształcenia inżynierem. W młodości uczył się w Polsce, jednak już w 1776, 4 lata po I rozbiorze, wyjechał do Ameryki Północnej. Po przybyciu na tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych został inżynierem formującej się armii amerykańskiej i wysłany do ufortyfikowania wielu twierdz. Dzięki jego niesamowitym zdolnościom Amerykanie wygrywali wiele bitew, co przyczyniło się do mianowania Kościuszki w 1783 roku na generała brygady w amerykańskiej armii. Rok później powrócił on do Polski i zaniepokojony panującą w kraju sytuacją wstąpił do sił zbrojnych. Po wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku i po II rozbiorze, dowódca musiał udać się na emigrację.
W Dreźnie, do którego wyemigrował, przygotowywał plany powstania narodowego. Zabiegał tam także o pomoc Francji. Kościuszko powrócił w 1794 i objął najwyższe dowództwo nad polskimi Siłami Zbrojnymi. Wtedy wybuchła insurekcja, która niestety (mimo kilku początkowych zwycięstw) zakończyła się porażką. Ciężko ranny Kościuszko trafił do niewoli rosyjskiej, z której jednak został wypuszczony już 2 lata później przez cara Pawła I. W zamian dowódca musiał złożyć przysięgę carowi. W następnych latach pojechał do Francji, gdzie współorganizował tworzenie Legionów Polskich. Zmarł w 1817 roku w Solurze. Pośmiertnie dowódca został okrzyknięty bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych oraz Polski i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari. Jak widać, nasz patron jest postacią niezwykle zasłużoną zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych.
Mimo że w tym roku nie udało się upamiętnić jego imienin, to wierzymy w poprawę sytuacji, która umożliwi zorganizowanie balu zgodnie z tradycją szkoły – tym razem, wiosną. Klasy 203p i 204p
Publikacja: Puszkinowe Centrum Prasowe