Stanisław Ostrowski, uczeń klasy 204, której wychowawczynią jest dr Katarzyna Sierakowska, został wyróżniony w Konkursie „Człowiek Krono 2019” za działalność proekologiczną. Kapituła konkursu uznała, że to rodzaj „bohaterstwa dnia codziennego”: nie wielkich słów, lecz czynów. Nie cudzych, lecz własnych. Nie spektakularnych, lecz wymagających odwagi cywilnej, bo Staś robi to, co robi, często wbrew docinkom, pobłażliwym uśmieszkom czy otwartej krytyce. – Jest wzorem do naśladowania nie tylko dla swoich rówieśników, ale i dla nas wszystkich. Staś między innymi podczas Dni Gorzowa pojawił się w jaskrawym kombinezonie z napisem „Save the Earth” (ratuj Ziemię). Tym, którzy pytali, o co mu chodzi, tłumaczył, że musimy zmienić swoją świadomość ekologiczną, bo zabijamy miejsce, w którym żyjemy.
Staś rozwiesza także karteczki z ekologicznymi hasłami, i jak wspominał, w rozmowie z „Gazetą Lubuską”, zbiera plastikowe kubki i torebki oraz szklane butelki i puszki, w miejscach, gdzie gorzowianie zostawiają sporo śmieci. Swoją pasją zaraża najbliższych – nie tylko w „wirtualu”, ale też w „realu”. Jego działalność proekologiczna koncentruje się również na drukowaniu doniczek 3D, które ulegają biodegradacji, a także na wytwarzaniu „zdrowych” kosmetyków do skóry. Staś jest zwolennikiem myśli, że to człowiek należy do Ziemi, a nie Ziemia do człowieka”
(Źródło: „Gazeta Lubuska”)
Czym jest Nagroda „Człowiek Roku Krono”?
Człowieka Roku wybiera wspólna kapituła, powołana przez organizatorów: „Gazetę Lubuską” i spółkę Swiss Krono w Żarach. Kapituła jest w swoim werdykcie niezależna. Dokonuje wyboru spośród kandydatów nominowanych przez redakcję, Czytelników GL, Lubuszan – w tym roku spośród 330 osób, które zostały nominowane do 31 grudnia 2019 r. Obrady kapituły odbyły się 8 stycznia 2020 r. w redakcji GL w Zielonej Górze. Werdykt zapadł po ponad dwugodzinnej debacie i trzech turach głosowania. Został zaakceptowany przez wszystkich członków kapituły. Nagroda ma charakter honorowy: Człowiek Roku Krono odbiera podczas dorocznego koncertu noworocznego w Żarach statuetkę i dyplom, a osoby wyróżnione – dyplomy. Statuetka symbolizuję moc i dumę. Jest to obraz drwala, który przeciął potężne drzewo, z którego wykona coś ważnego, użytecznego, może więźbę dachową katedry, łódź morską, instrument, mebel… Symbolika nawiązuje do Św. Jerzego, który pokonał smoka. Statuetkę wykonał z brązu ormiański artysta Vahan Bego. Na koncercie co roku występują gwiazdy, w ławach kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zasiada około 1 tys. osób. ( za: „Gazeta Lubuska”)